Hürriyet

30 Eylül 2013 Pazartesi

Demokratikleşme Paketi, Seçim Barajı

Merhabalar. Bildiğiniz gibi Başbakan paketi az önce açıkladı. Direkt konuya girip, baraj yorumumu sunacağım:

3 farklı seçeneğin olduğunu açıkladı Başbakan:

1) %10 Barajın Aynen Kalması

Bu durum her şartta hükümete yarıyor. Bu barajın da etkisiyle %50 oy almış bir partinin, bunu desteklememesi  garip olurdu zaten.

2) Barajın %5'e Düşmesi ve Daraltılmış Bölge Sistemi'ne Geçilmesi

Daraltılmış bölge sistemi de, anketlerde görüldüğü üzere, gene her türlü daha yoğun oy alan partiye, yani iktidara yarıyor. Bu da iktidarın menfaatleri doğrultusunda.

3) Barajın Kaldırılması ve Daraltılmış Bölge Sistemi'ne Geçilmesi

3. seçenek, diğer iki seçeneğe göre nispeten daha kabul edilebilir bir durumda. Bu durumda iktidarın ve diğer partilerin oy oranları birbirine göre nasıl olur bilmiyorum, anketlere göre göreceğiz ama yukarıda dediğim gibi, bölgeleri daraltmak, her şartta en çok oy alana, yani iktidara yarıyor.

Bu arada, bölgeleri daraltmak, ikincinin her şeyini elinden almaktır. En çok oy alan her şeyi alır, ikinci olan %49.9 oy bile alsa, hiçbir şey alamaz. Bu oy oranı hiçbir şeye etki etmez.

Peki niye bölge oldu? Cevabı belli: İşin içinden çıkmak, kenarı çekilmek. Peki niye?

Yıllardır diyoruz, ''Seçim barajı anti-demokrat bir uygulamadır.'' diye. Özellikle son dönemde, Gezi Direnişi'nin de etkisiyle, bu söylemler her an be her yerde söylenir oldu. Apolitik gençliğin yanlış bildiği üzere, muhalefet de bunu devamlı dile getirdi. İşte ikinci sorunun cevabı burada.

Yarın bir gün iktidara ''Bu mu demokratik, baraj hala orada.'' gibi bir eleştiri yapıldığı zaman, lafta kaldırılmasını istedikleri baraj için ''Cehape istemedi kaldırmayı. Biz seçeneği sunduk, onlar hayır dedi.'' diyecek ve ihale gene muhalefete kalacak.

Peki CHP'nin istediği ve iktidarın sunduğu ne?

Bir kere CHP, barajın tamamen kaldırılmasını istiyor; bölgeleri daraltarak iktidarın oyunu arttırma şartıyla kaldırılmasını veya %5'e indirilmesini değil. Olması gereken de bu zaten. Hatta şahsi fikrim, üst sınır niteliğinde bir barajın da olması. (bkz: Almanya)

Yani, her parti için, her aday eşit şartlarda bir seçim yapmak, B
irinci olanın dışındakilerin de emeğinin karşılığını genele vurunca alındığı,
çoğulcu demokrasinin gereklerini yerine getirmek,
Her türlü azınlığın temsilini direkt olarak sağlamak varken;

Niye kendi menfaatlerinde şartlar sunar ki bir iktidar?

Evet, sıcağı sıcağına yazdığım için, yazımda eksiklerim olacaktır. Ama ortada büyük bir sorun var. Bunu çözmüş gibi göstermek ve hatta çözülmemesini rakibine bağlamak gibi bir niyet seziyorum. Daha önceki her hamleleri bu yönde oldu iktidarın. Başbakan her söyleminde, muhalefeti suçladı. İşine gelmeyen her yanlış, muhalefet tarafından yapılmıştı onun için.

Neyse, bu konuda daha çok yazıp çizeceğiz.
Şimdilik iyi günler.


Devletin polisinin müdahale etmediği uyuşturucu çeteleri tarafından katledilen Hasan Ferit Yoldaş. 
Allah rahmet eylesin.
Cennette rahat uyu.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder